KULT MATKI BOŻEJ Z LA SALETTE
Kult Matki Bożej z La Salette jest owocem rekolekcji wielkopostnych z 1985 r., natomiast kopia figury z Dębowca to pamiątka renowacji misji świętych w roku 1987.
Wybór tego właśnie tytułu Maryi wydawał się naturalny na Koszyckim Wzgórzu, gdzie słowa objawienia „Pięknej Pani” z francuskich Wysokich Alp brzmiały szczególnie.
Matka Boża ukazała się tam tylko raz dnia 19 września 1846 roku dwojgu biednym dzieciom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud, przekazując im swoje orędzie. Jego treścią jest wezwanie ludzi do pokuty i powrotu do Boga, zapowiedź kar Bożych dla grzeszników i obietnica obfitych łask w wypadku nawrócenia. Maryja w przekazanym orędziu napiętnowała niewypełnianie obowiązku uczestnictwa w coniedzielnej Eucharystii, naruszenie świątecznego odpoczynku, zaniedbanie codziennej modlitwy, a także wypomina wypowiadane bluźnierstwa i przekleństwa oraz niezachowanie nakazanych postów.
Księża, którzy pracowali w tej górskiej miejscowości, z biegiem czasu założyli Zgromadzenie Misjonarzy Matki Bożej z La Salette. Oddziaływanie prowadzonego przez nich Sanktuarium w Dębowcu przyczyniło się także do wprowadzenia comiesięcznego nabożeństwa w naszej parafii, a zwłaszcza odpustu saletyńskiego w dniu 19 września, na który przeniesiony został odpust zupełny Porcjunkuli.
DZIEŃ SALETYŃSKI
Od października do kwietnia nabożeństwo – w oparciu o teksty przygotowane w sanktuarium w Dębowcu – odbywa się w kaplicy górnego kościoła Jej poświęconej lub (w okresie zimowym) w dolnym kościele, gdzie w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Podziękowania i prośby do Matki Bożej można zapisywać na karteczkach, które znajdują się przy głównych drzwiach kościoła (można je również pobrać TUTAJ) i wrzucić do skrzynki “Podziękowania i prośby” w kościele.
KAPLICA MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
Ikona Czarnej Madonny ma wyjątkowe znaczenie dla wszystkich wierzących Polaków. Jedną z form kultu są peregrynacje kopii Obrazu. Nasza parafia przeżyła ją w roku 2001. Pamiątką tego wydarzenia jest adoracja dziękczynna, która odbywa się zawsze 29 listopada. Tego dnia także Rycerstwo Niepokalanej rozpoczyna i prowadzi przez kolejne dni w kościele nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.